Skip to content ↓
Ashcroft Technology Academy

Ashcroft Technology Academy

Teaching Staff

Justin RANG Curriculum Manager Art & Design
Andrew PARKER Art
   
Marie JHUGROO ARC Teacher
   
James PHILLIPS Curriculum Manager Creative Technologies 
Julie Coleman Textiles
Daniella HARVEY Food Technology
Adrian HADDLETON ICT
   
Rebecca McGRUTHER Curriculum Manager English
Bethany KEETLEY 2ic English
Hannah CAKEBREAD 3ic English
Nicholas BARCLAY English
Megan BEALE English
Julie COZENS English
Imogen KNOTT English and Head of Year 7
Eleanor KEIGHTLEY English and Head of Year 8
David KILLE English
Nicholas MARTIN English
James MEREDITH English
Emily WEBB English and Head of Years 12 and 13
Sean RICHARDSON English
Sam SLATER English
Lucy TILLOT English
   
Emily FALKNER-LEE Curriculum Manager Humanities – Geography
Oliver MORGAN 2ic Humanities - Business Studies
   
Laura BLUCERT Humanities - Geography
Abbie CHUTE Humanities - History
Noemi HEIPL-FREEMAN Humanities - History
Jacob FIELD Humanities - History 
Amy LOVELL Humanities - History
Chad MOODY Humanities - History and Economics
Evelyn ROBINSON Humanities - History
Sarah SCUDAMORE Humanities - History
Richard SCHNABLE Humanities - Geography
Rhys WOOD Humanities - Business Studies
   
   
Aleksej  OBRADOVIC Curriculum Manager Mathematics 
Lauren RICHARDS 2ic Mathematics
John SELLARS 3ic Mathematics
Lisa HAVILAND Mathematics and Head of Year 10
Delores CLARKE Mathematics
Jason GINN Mathematics
Samuel JACKSON Mathematics
Maruthi JAMPANI Mathematics
Joshua JOHNSON Mathematics
Henri MARKU

Mathematics

Harriet MITCHELL Mathematics
Sebastien NEILSON Mathematics
Jennifer RUSSELL Mathematics
Caroline ROBERTS Mathematics
Lucille ROSTRON Mathematics
Julia STURGESS Mathematics
Liam WANDI Mathematics
   
Paulette  KAVANAGH Curriculum Manager MFL
Loic MEQUIGNON 2ic MFL
Clelie BEDEL MFL
Thibaud CHIRIATTI MFL
Mary HARTLEY MFL 
Hannah MITCHELL MFL
Rebecca TRIBOULET MFL
   
Jamie KEITH Curriculum Manager Physical Education
Niall  DOOLEY Physical Education and Head of Year 11
Emily GRANT Physical Education and Head of Year 9
Vicky WARD Physical Education/Pastoral
Abigail WATKINSON Physical Education
   
Harriet DI BARTOLO Curriculum Manager Performing Arts - Music
Charlie BUTT Performing Arts - Drama 
Kobe IP Performing Arts - Music
Louise KIRBY Performing Arts - Drama
   
Lucy SARGEANT  Curriculum Manager RS & Social Sciences
Christian BORRESEN Social Sciences - CPSE and Citizenship
Jonty Duggen Social Sciences - Psychology
Michael DOVE Social Sciences - RS and CAS coordinator
Phillippa GALE Social Sciences – Psychology
Aye IKOMI Sociology and Citizenship
Sashs PHULL Psychology
Berry SEAR Psychology and Sociology
   
Lisa ARMSTRONG Curriculum Manager Science
Amiera DARWISH Science
Matthew HAWKES Key Stage 3 Coordinator for Science
Adam ORME Key Stage 5 Coordinator for Science
Connie HEALEY Science
Farah KHAN Science and STEAM Coordinator
Jessica KUZMANOSKA 2ic Science
Madelyn KEEN Science
Denise LONG Science
Christopher MALONEY Science
Ahmed PREECE Science
William THURSTON Science
Valentina VALENZA Science
   
Firdous ZAHID SEN Co-ordinator
Nicola SOLIMAN SEN Learning Support