Skip to content ↓
Ashcroft Technology Academy

Ashcroft Technology Academy

Associate Staff

Ibrahim ABDULLAH Building Services Assistant
Rohila  AHMED Science Technician
Andres ALMODOVAR LRC Assistant
Joseph ANSON Exams Manager and IB Co-ordinator
Hugo ARCEVIERA Building Services Manager 
Abraham BROWN Teaching & Learning Assistant - SEN/PE
Christine  BURGESS Restaurant Catering Manager
Romilly BURNE Teaching & Learning Assistant – SEN
Dionne BURRIDGE General Service Assistant - Restaurant 
Nicola CAMPBELL Finance Officer
Jessica CANNAFORD Food and Textile Technician (part time)
Linda  CHRISTIE Day Cleaner/Midday Supervisor
Gill CLIFF Cover Supervisor
Jennifer CROSSDALE General Service Assistant - Restaurant 
Sonja CROUS Teaching & Learning Assistant
Francisco DA SILVA Apprentice ICT Technician
Fernanda DE MELO Teaching & Learning Assistant
Paolo DI SIMONE Performing Arts Technician and Teaching & Learning Assistant
Julie DOOLEY Learning Mentor 
Avril DUNDAVAN Receptionist/Telephonist
John  EKPENYONG ICT Strategy Manager
Lyn ELLIS Assistant Restaurant Manager
Gary BROOKE Reprographics Assistant 
Matthew FARROW Higher Level Teaching & Learning Assistant (Maths)
Indera  FUCILE Food Technology Technician (part time)
Liza  GARDNER

Head of Year 7 and Learning Mentor

Andrew  GEORGE Bus Driver
Christine  GILL Learning Resources Assistant (part time)
Mari GRANT Sixth Form Study and Guidance Co-ordinator
Charlotte GREEN Sixth Form Study and Guidance Co-ordinator
Ana GURKAN Science Technician 
Rebekah HUGGINS Reprographics Officer
Marianne  HURT Assistant Learning Mentor
Guilio IDONE Teaching & Learning Assistant
Adnaan JAMA Network Technician
Diane  JEFFRIES Assistant Learning Mentor
Kathleen JOHNSON Finance Assistant
Janet  JOSEPHS Teaching & Learning Assistant – SEN 
Jane KIDDELL PA to the Principal with Marketing
Emma-Jane  KING Assistant Learning Mentor
Sue  KING Day Cleaner and Midday Supervisor
Beatriz LEYENDA Chef 
Nicole LUSUKAMU Teaching & Learning Assistant - SEN
Zak  MALEK ICT Support Manager
Darryl MARSHALLECK Learning Mentor
Irene MASCOLL Senior General Service Assistant - Restaurant 
Rhian McGOWAN-REID Assistant Learning Mentor
Daniel McNAMARA General Service Assistant - Restaurant
Louise MELCHIOR Secretarial Assistant
Susan  MORGAN-JONES Library & Learning Resources Manager
Natalie MULLENS Teaching & Learning Assistant - SEN 
Gonzalo MUNOZ ABELLAN Teaching & Learning Assistant - ARC
Mohammad  NAJEEB Assistant Building Services Manager
Blossom NELSON Teaching & Learning Assistant - SEN
Anne  NEWMAN Building Services Assistant
Peter  NEWMAN Building Services Assistant
Christine  PALMER Payroll and HR Officer
Andrew PARKER Senior Design & Technology/Art & Design Technician 
Christopher PIDOUX Teaching & Learning Assistant – ASC (ASC)
Ariana PITOMINA Teachning & Learning Assistant – SEN
Michelle  PITTER Assistant Learning Mentor
Zain RAHIM Teaching & Learning Assistant - SEN
Julia ROCHE Day Cleaner and Midday Supervisor
Roxanne ROCHE Higher Level Teaching & Learning Assistant - SEN
Anamaria SABO Teaching & Learning Assistant - SEN
Junaid  SAEED ICT Support (Systems Infrastructure)

Katherine SALISBURY

EWO/Student Liaison
Clare  SALLAH Deputy Office Manager
Dee  SCOTT Teaching & Learning Assistant – SEN 
Nelia SEQUIERA Teaching & Learning Assistant – SEN
Tracy FORD Medical Welfare Officer
Dorota SLEMP Cover Supervisor
Sonia SMIKLE Higher Level Teaching Assistant - ARC
Sadaf SUHAIL Teaching & Learning Assistant – SEN
Beatriz TALAVERA General Service Assistant - Restaurant
Aman TESFAMARIYAM Building Services Assistant 
Irena VUKICEVIC Teaching & Learning Assistant
Phoebe WEBB Teaching & Learning Assistant
Anna WIERZBIKA General Service Assistant - Restaurant
Roger  WILLIAMS Head of ICAS
Stuart  WILLIAMS Senior Science Technician
Tracy FORD Admissions Officer
Natalie WOOLFORD Assistant Learning Mentor 
Diane WRIGHT Teaching & Learning Assistant – ARC (ASD)
Anne ZAADANE Exams & Cover Administrator